“Свобода” в Європі – створено осередок у Чехії
28 грудня 2007 року у столиці Чеської Республіки, Празі, зареєстрували Міжнародне об’єднання “Українська Свобода”. Очолив його Богдан Костів – українець, який десять років тому виїхав до Праги на роботу. Нещодавно Богдан приїздив до рідного міста, тож ми, щоби розпитати про цілі організації, напрямки її роботи зустрілися з Президентом новоствореної міжнародної “Свободи”.
Розпочалося усе два роки тому, – розповідає Богдан, – я приїхав в Україну з твердим бажанням вступити в українську патріотичну партію. І почав підшуковувати таку, яка за поглядами найбільше мені підходила б. За кордоном, зізнаюся, важко відразу зорієнтуватися хто є хто. Адже тамтешні медіа висвітлюють ситуацію в Україні зовсім не так, яка це є насправді. Реальна ситуація суттєво відрізняється, і, приїхавши, я дуже швидко це зрозумів.
Пошуки привели мене до до Всеукраїнського об’єднання “Свобода”. Через певний час співпраці Олег Тягнибок запропонував створити міжнародне громадське об’єднання і я радо взявся за це. Адже українці, які живуть і працюють за кордоном, особливо ж ті, котрі виїхали на заробітки не з власної волі, мають дуже багато проблем, потребують моральної та юридичної допомоги. Після консультацій з Олегом Тягнибоком та Богданом Бенюком я розпочав роботу. Довелося брати чимало дозволів, документів…
– Хто входить в міжнародну “Свободу”?
– Українці, які свого часу виїхали за кордон і там проживають. Тепер, після реєстрації, плануємо розширюватися, шукати нових прихильників. Роботи – непочатий край. Тільки за офіційними даними у Чехії працює 100 тисяч українців, а за неофіційними – понад 200 тисяч. Наразі Чехія – одна з небагатьох країн Європи, де українці ще мають змогу непогано заробити. Звісно, працювати їм доводиться не за спеціальністю. Чоловіки трудяться переважно на будовах, жінки – посудомийками чи кухарями у чеських кафе. Один із нинішніх членів “Української Свободи” проживає в Німеччині, найближчим часом плануємо створити осередок і в цій країні. Робота уже ведеться – вивчаємо місцеві закони тощо. У інших країнах Європи, світу також є люди, які мають бажання співпрацювати з нами. Звичайно, спочатку будемо зосереджуватися там, де проживає і працює багато наших співвітчизників – у Португалії, Королівстві Іспанії, Італії.
– Ви встигли познайомитися з чехами – що Вас приваблює у цій нації?
– Вражає, що усі вони в душі – націонал-патріоти. Це відчувається в побутовому людському спілкуванні – десь увечері в кав’ярні, а особливо ж – за гальбою знаменитого чеського пива. Звичайно, значно вищий рівень життя, і це вносить у психологію стосунків свої корективи, але коли треба згуртуватися задля великої мети – нема питань – кожен з них з гордістю каже: “Я є чех”.
– Українці, які поїхали в Чехію на заробітки, мріють повернутися додому?
– Безперечно. Але повернутися їм наразі нікуди, бо тут нема роботи. Людина, яка багато років працювала в Чехії, уже не може жити на українську зарплату у 1000 гривень. Враження, що це цілеспрямована політика нашої держави: менше людей – менше українців.
– Хоча. Багатьом українцям, яку працюють у Чехії, не залишається нічого іншого, як повернутися додому – вони нелегали. Ще одна цікава тенденція – нові люди у Чехію зараз вже практично не їдуть. Бо, якщо років 5 тому між нашими країнами була велика цінова різниця, і за зароблені в Празі гроші тут можна було купити житло, то нині все змінилося. Ціни в Україні виросли непомірно. При значно нижчих зарплатах продукти харчування у нас коштують стільки ж, скільки у Чехії. Машини і квартири – також. Різниця в тім, що відсотки на кредит у Чехії значно нижчі, тому все це в кінцевому рахунку обходиться дешевше, ніж в Україні. Я теж мрію повернутися, хоча й маю добру роботу в Чехії. Однак розумію, що коли я це зроблю, то в Україні треба буде починати все “з нуля”. Та й і повинен же хтось обстоювати захист наших людей за кордоном. У мене в Чехії ще багато роботи.
За матеріалами часопису “Всеукраїнське об’єднання “Свобода”, лютий, 2008 р.; № 10.
Цікаво читати: Закон України “Про правовий статус закордонних українців”
Приєднуйтесь до OCD каналів на Facebook, Twitter, Instagram та YouTube.