Ukrajinská spisovatelka Irena Karpa prezentovala své knihy v Praze

Ukrajinská spisovatelka Irena Karpa prezentovala své knihy v Praze

I v současné ukrajinské literatuře existuje takový trend jako chick lit: žena-spisovatelka lehce a ironicky mluví o okolním světě, vypráví různé příběhy ze svého života, mluví o jednoduchých a obyčejných věcech, někdy i originálně. Podle mého názoru tento typ literatury ve své podstatě funguje jako neuvědomělý nástroj feminismu.

Představitelkou takové literatury je současná ukrajinská spisovatelka Irena Karpa, která 4. října 2014 v rámci „putovního festivalu“ Meridian Czernowitz navštívila Prahu.

Setkání se známou autorkou se odehrálo v kavárně Kafíčko – místě již dobře známém každému, kdo se zajímá o současnou ukrajinskou literaturu. Během večera Irena Karpa četla vtipné úryvky z posledních dvou knih Baby travel. Подорожі з дітьми, або Як не стати куркою a Письмeнниця. Спiвачка. Мандрiвниця. Poslední kniha je sbírkou esejů bohatě ilustrovaných fotografiemi Ireny Karpy, nebo naopak – jedná se o fotoalbum, ilustrované eseji. Obě knihy byly vydány v r. 2014.

Druhou polovinu večera ukrajinská spisovatelka Irena Karpa odpovídala na otázky. V rozhovoru s hosty se dotkla současné situace v Ukrajině, vyjádřila své názory na průběh vojenských operací, situaci na východě v Ukrajině, problémy rehabilitace ukrajinských vojáků. Po ukončení večera si každý mohl koupit knihu a osobně si popovídat s autorkou.

Autorka textu Halyna Babak, foto Renate Milena Findeis

 

Приєднуйтесь до OCD каналів на Facebook, Twitter, Instagram та YouTube.