НБУ ініціюватимете зміну назви української монети на “шаг”

НБУ ініціюватимете зміну назви української монети на “шаг”

Національний банк України (НБУ) ініціює перейменування назви української розмінної монети “копійка” на “шаг”. Такий крок має повинно сприяти дерусифікації та відновленню історичної справедливості, про це повідомили у Міжнародній неурядовій організації співпраці та розвитку з посиланням на пресреліз НБУ.

Дослідивши історію грошового обігу України, ми дійшли беззаперечного висновку, що така назва для розмінної монети як “копійка” фактично є символом московської окупації. Повідомили у НБУ.

За словами голови Національного банку України сьогодні український народ повертає собі все, що було несправедливо в нього вкрадене та понівечене кремлівськими наративами. Саме час відновити справедливість і для грошової системи, очистити монетарний суверенітет від щонайменшої спорідненості з будь-чим московським. Ми маємо своє, питомо українське, слово для визначення дрібних монет – це слово “шаг”.

Що відомо про назву “шаг”?
Назва “шаг” давнього українського походження, вона уже використовувалася як на території України, так і в українській грошовій лічбі (з XVI – XVII ст.). Це унікальне найменування монети, якого не знають інші лінгвокультури. Воно широко вживається в класичній українській літературі, зокрема часто згадується у творчості Тараса Шевченка, Лесі Українки та інших письменників.

У часи нової Української Держави 1917-21 рр. у реальний грошовий обіг були введені грошові знаки з назвою “шаг”, що було закріплено на законодавчому рівні. Тому відродження такої практики обґрунтоване історичною та мовною традицією України.

Повідомили у НБУ.

Раніше OCD інформував, в Україні в обігу нова монета із зображенням князя Священної Римської імперії.

“У давнину денаром називали мінімальну денну заробітну плату робітника чи воїна, яка забезпечувала йому оплату житла, харчування, утримання сім’ї та загальний розвиток. Платити менше одного денара на день вважалося аморальним. У наш час вартість денара може визначатися як 1/30 вартості мінімального місячного споживчого кошика. Станом на 2024 рік 1 денар – це приблизно 1000 гривень, принаймні така одноденна зарплата некваліфікованого працівника, наприклад, вантажника в магазині”, – зазначив футуролог Ігор Каганець.

Він також підкреслив, що проста заміна назви “копійка” на “шаг” безглузда, адже копійки вже вийшли з обігу. Де-факто мінімальною грошовою одиницею є одна гривня. Тому сенс цієї події тільки в тому, щоб повернутися до ідеї “денара” – безінфляційної постіндустріальної валюти.

Варто сказати, що зі здобуттям Україною відновленої незалежності у 1991 році гостро постало питання впровадження нової грошової одиниці. Жваву дискусію викликала потенційна назва для монет – пропонували різні назви, зокрема і “шаг”. Втім, 2 березня 1992 року постановою президії Верховної Ради України залишили окупаційну назву “копійка”.

Деякі науковці переконують, що “копійка” має московське імперське походження. І сьогодні копійки залишилися в обігу лише у ворожих до України держав.

Нацбанку вже розробив пропозиції щодо внесення відповідних змін до статті 32 Закону України “Про Національний банк України”.

Серед іншого пропонують встановити співвідношення між “копійкою” та “шагом”, яке дорівнюватиме 1:1. НБУ розроблятиме дизайн, визначатиме порядок введення в обіг “шагів”. Стосуватиметься це й порядку і строків вилучення з обігу “копійок”.

Розроблені законопроекти після узгодження із зацікавленими державними органами Національний банк направить для розгляду та схвалення до Верховної Ради України. У разі ухвалення ВРУ відповідних законів, Нацбанк зможе перейти до практичного втілення ініціативи – карбування та введення в обіг українських розмінних монет, номінованих у шагах.

Разом з тим Національний банк не планує спеціально через зміну назви вилучати з грошового обігу монети, номіновані в копійках, та обмінювати їх на шаги. Монети “копійка” та “шаг” перебуватимуть в обігу паралельно. Громадянам не потрібно буде вживати додаткових заходів для обміну копійок на шаги.

Приєднуйтесь до OCD каналів на Facebook, Twitter, Instagram та YouTube.